63 - İkiyüzlüler

 
63:0 Zarif, Şefkatli TANRI'nın İsmiyle,

 
63:1 İkiyüzlüler sana geldiklerinde, "Senin TANRI elçisi olduğuna şehadet ederiz" derler. TANRI senin kendi elçisi olduğunu bilir ve TANRI ikiyüzlülerin yalan söylediğine de şehadet eder.

 
63:2 Onlar, yeminlerini kalkan yapıp TANRI’nın yolundan saptırmaktadırlar. Yaptıkları ne kötüdür.

 
63:3 Çünkü onlar inandıktan sonra inkâr ettiler; bu yüzden kalpleri mühürlendi; onlar anlamazlar.

 
63:4 Onları gördüğün zaman, görünüşleri hoşuna gider. Konuşurlarsa sözlerini dinlersin. Onlar, dikilip dayanmış kütükler gibidir. Her gürültüyü kendi aleyhlerine sanarlar; onlar gerçek düşmandır; onlardan sakın. TANRI onları kahretsin; nasıl da çevriliyorlar!

 
63:5 Onlara, "Gelin de TANRI’nın elçisi sizin için bağışlanma dilesin" denildiğinde, başlarını çevirirler; büyüklük taslayarak saptıklarını görürsün.

 
63:6 Onlar için bağışlanma dilesen de dilemesen de birdir; TANRI onları bağışlamayacaktır. TANRI yoldan çıkmış topluluğu doğruya ulaştırmaz.

 
63:7 Onlar, "TANRI'nın elçisinin yanında bulunanlara yardım etmeyin ki dağılıp gitsinler" diyenlerdir. Oysa göklerin ve yerin hazineleri TANRI’ya aittir; ama ikiyüzlüler kavrayamazlar.

 
63:8 "Kente dönersek, üstün olanlar alçakları çıkaracaktır" diyorlar. Oysa üstünlük TANRI’ya, elçisine ve inananlara aittir. Ne var ki ikiyüzlüler bilmezler.

 
63:9 Ey inananlar, paralarınız ve çocuklarınız sizi TANRI’yı anmaktan alıkoymasın. Böyle davrananlar kaybedenlerdir.

 
63:10 Size ölüm gelip de, "Efendim keşke beni kısa bir süre için ertelesen de, yoksullara yardım ederek doğrulardan olsam" demeden önce verdiğimiz rızıklardan yardım için veriniz.

 
63:11 TANRI süresi geldiği zaman hiçbir canı ertelemez. TANRI yaptıklarınızdan Haberdardır.