62 - Cuma

 
62:0 Zarif, Şefkatli TANRI'nın İsmiyle,

 
62:1 Göklerdekilerin ve yerdekilerin hepsi TANRI’yı yüceltir. O Egemendir, En Kutsaldır, Üstündür, Bilgedir.

 
62:2 O ki, ümmilerin arasından, kendilerinden olan bir elçi göndermiştir ki onlara O'nun işaretlerini okuyor, onları temizliyor ve onlara kitabı ve bilgeliği öğretiyor. Bundan önce onlar apaçık bir sapıklık içinde bulunuyorlardı.

 
62:3 Ve henüz kendilerine katılmamış bulunan başkalarına da… O Üstündür, Bilgedir.

 
62:4 Bu, TANRI’nın lütfudur; dileyene ve/veya dilediğine verir. TANRI büyük bağış sahibidir.

 
62:5 Kendilerine Tevrat verilip de onun gereğini yerine getirmeyenlerin örneği, kitaplar taşıyan eşeğin durumuna benzer. TANRI’nın işaretlerini yalanlayan topluluğun durumu ne kötüdür. TANRI zalim toplumu doğruya ulaştırmaz.

 
62:6 De ki: "Ey Yahudiler, insanların arasından yalnız kendinizin TANRI’nın dostları olduğunuzu iddia ediyorsanız, ölümü dileyin; doğru iseniz."

 
62:7 Onlar, yapmış olduklarından ötürü hiçbir vakit onu dileyemeyeceklerdir. TANRI zalimleri iyi bilir.

 
62:8 De ki: "Kaçmakta olduğunuz ölüm, mutlaka size ulaşacak ve daha sonra gizliyi ve açığı Bilenin huzuruna döndürüleceksiniz. Yaptığınız her şeyi size bildirecektir.

 
62:9 Ey inananlar, cuma (toplantı) günü namaza çağrıldığınızda TANRI’yı anmak için acele edin ve alışverişi bırakın. Bilseniz, bu sizin için daha iyidir.

 
62:10 Namaz bitince, yeryüzüne yayılarak TANRI’nın lütfunu arayın ve TANRI’yı sürekli anmaya devam edin.

 
62:11 Bazıları, bir ticaret veya bir eğlence gördükleri zaman, seni ayakta bırakıp oraya akın ettiler. De ki: "TANRI’nın yanında bulunanlar eğlenceden ve ticaretten daha iyidir. TANRI en iyi rızık verendir."